Życie bez alkoholu ma zdecydowanie wiele zalet. Chcesz cieszyć się dobrym zdrowiem, mieć dużo energii i dobry nastrój? To spróbuj żyć bez alkoholu albo przynajmniej ogranicz jego spożycie.
Alkohol czy bez alkoholu? To pytanie pojawia się bardzo często na przyjęciach, podczas spotkań z przyjaciółmi.
W dłuższej perspektywie istnieje wiele dobrych powodów, aby nie pić. Niektóre są oczywiste, inne zaskakujące, ale wszystkie przekonujące.
Odstawienie alkoholu zalety dla zdrowia
Życie bez alkoholu pozytywnie wpływa na organizm. Regularne spożywanie alkoholu osłabia serce i zwęża tętnice. Utrudnia to przepływ krwi i powoduje wzrost ciśnienia krwi, a to z kolei zwiększa ryzyko chorób wtórnych. Z drugiej strony unikanie alkoholu może pomóc obniżyć ciśnienie krwi, a tym samym ryzyko chorób układu krążenia.
Większą część rozkładu alkoholu przejmuje wątroba. Osoby, które regularnie dużo piją, narażone są na przykład na stłuszczenie, obrzęk lub zapalenie wątroby. Pijąc znacznie mniejsze ilości alkoholu lub nie pijąc go wcale, dajesz wątrobie szansę się zregenerować. Ponadto prowadząc tryb życia bez alkoholu, zmniejszasz ryzyko zachorowania na raka i chronisz swój mózg oraz wiele innych narządów przed długotrwałym uszkodzeniem.
Alkohol negatywnie wpływa na sen
Ci, którzy piją mało alkoholu lub nie piją go wcale, śpią znacznie lepiej. Kieliszek wina lub szklanka piwa może pomóc Ci zasnąć na krótką metę. Jednak jakość snu po alkoholu spada, ponieważ zakłóca on różne fazy snu. Zamiast przechodzić przez tak zwaną fazę snu REM, człowiek prawie natychmiast zapada w głęboki sen. Kiedy alkohol przestaje działać, głęboki sen zostaje przerwany, a wraz z nim fizyczna regeneracja. Szczególnie we wczesnych godzinach porannych sen staje się bardziej niespokojny i po przebudzeniu trudno jest dojść do siebie.
Poza tym w trakcie nocy zamiast zwykłych sześciu do siedmiu faz REM, przechodzi się tylko przez jedną lub dwie. To zaburza koncentrację, pamięć i ma negatywny wpływ na zdolności motoryczne, kondycję fizyczną i psychiczną.
Odstawienie alkoholu zalety – spadek wagi
Alkohol powoduje otyłość. Jeden gram czystego alkoholu zawiera 7 kalorii (kcal). Dla porównania – jeden gram tłuszczu to 9 kcal, jeden gram cukru to 4 kcal. Poza tym alkohol spowalnia spalanie tłuszczu. Podczas gdy organizm jest zajęty rozkładaniem alkoholu, spala mniej tkanki tłuszczowej i gromadzi jej więcej w komórkach tłuszczowych.
Alkohol zawiera tylko tak zwane puste kalorie, które nie dostarczają organizmowi żadnych witamin ani pierwiastków śladowych i chociaż ma tak wiele kalorii, nie syci, a wręcz przeciwnie – wiele osób odczuwa głód po wypiciu alkoholu.
Osoby, które odstawiają alkohol, mogą zauważyć pozytywny efekt na wadze już po około dziesięciu dniach.
Alkohol ma wpływ na cerę
Alkohol ma negatywny wpływ na cerę. Usuwa wodę z organizmu – a tym samym ze skóry – i rozszerza naczynia krwionośne. Niektórzy ludzie mają zaczerwienione policzki już po kilku łykach. A jeśli regularnie pijesz dużo alkoholu, twoja skóra wygląda niezdrowo, a twarz jest opuchnięta.
Odstawienie alkoholu skutkuje pełną blasku i zdrową cerą.