Od dawna wiadomo, że jazda na rowerze jest zdrowa. Nie tylko wpływa pozytywnie na ciało, ale i na psychikę. Działa dobrze na mięśnie i płuca, pomaga przy dolegliwościach fizycznych. Ponieważ jazda na rowerze jest przystępnym rodzajem ćwiczeń, jest odpowiednia dla większości ludzi.
Jazda na rowerze pomaga zapobiegać wielu chorobom
Pedałowanie zmniejsza ryzyko cukrzycy typu drugiego i chorób układu krążenia. Ma również korzystny wpływ na krew. Skład krwi zmienia się, gdy ruch i zwiększone tętno powodują, że płynie ona szybciej. Ponadto naczynia krwionośne stają się bardziej elastyczne i mocniejsze.
Jazda na rowerze jest dobra dla relaksu i łagodzi stres
Podczas jazdy na rowerze można odbiec myślami od codziennych kłopotów i zmartwień. Długie wycieczki odprężają umysł. Wpływają na całe ciało i emocje. Ciało się relaksuje, oddech się uspokaja. Jazda na rowerze ma pozytywny wpływ na redukcję objawów stresu, ponieważ podczas pedałowania następuje wzmożona produkcja substancji, takich jak endorfiny i serotonina. Substancje te dają poczucie szczęścia.
Jazda na rowerze pozwala lepiej spać
Badania pokazują, że jeśli każdego dnia jeździmy na rowerze, możemy lepiej spać. Pedałowanie przez zaledwie 30 minut dziennie pozwala szybciej zasnąć i poprawia jakość snu. Przebywając na zewnątrz, a tym samym korzystając z dobrodziejstwa światła dziennego, można odnaleźć swój naturalny rytm snu. Światło słoneczne zmniejsza również produkcję kortyzolu, hormonu stresu, który przyczynia się do problemów ze spaniem.
Jazda na rowerze zalety – pomoc walce z otyłością
Jazda na rowerze to bardzo dobry sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów. W ciągu 10 minut jazdy na rowerze organizm może spalić około 97 kalorii. Pedałowanie to także sport, który prawie nie obciąża stawów.
Jazda na rowerze zalety dla mózgu
Kiedy jeździsz na rowerze, wprawiasz w ruch nie tylko ciało, ale także mózg. Jazda na rowerze wspomaga przepływ krwi do mózgu. W trakcie pedałowania można dotlenić organizm. Zwiększa się również produkcja białek, które są niezbędne do tworzenia nowych komórek mózgowych. Ponadto jazda na rowerze umożliwia różnym częściom mózgu lepszą komunikację między sobą, co zwiększa zdolności poznawcze.
Jazda na rowerze poprawia budowę mięśni
Podczas pedałowania używa się nie tylko nóg i stóp. Angażuje się wiele dodatkowych mięśni. Podczas regularnej jazdy na rowerze ciało ciężko pracuje nad budową mięśni. Pół godziny do godziny dziennie wystarczy, aby uzyskać dobrą kondycję i znacznie wzmocnić mięśnie.