bestmakeup.pl

Moda, uroda, Styl życia

Trądzik u maluszka
Lifestyle

Trądzik u maluszka? Są na to sposoby

Powszechnie uważa się, że skóra niemowlaka jest gładka i mięciutka. Mamy wiedzą, jak to naprawdę wygląda – skóra niemowlęcia jest delikatna i skłonna do podrażnień. Okazuje się jednak, że niemowlę może borykać się także z trądzikiem. Jest to tak zwany trądzik niemowlęcy, o którym opowiemy szerzej w naszym artykule.

Czym jest trądzik niemowlęcy?

Dlaczego właściwie u dziecka pojawia się trądzik niemowlęcy? Otóż za główną przyczynę uważa się zmiany w gospodarce hormonalnej matki. Podczas ciąży we krwi kobiety krążą również androgeny, czyli hormony męskie. Przenikają one przez łożysko do organizmu maluszka i stymulują jego gruczoły łojowe. Tym samym noworodek może przyjść już na świat ze zmianami trądzikowymi na policzkach. Do przekazywania hormonów dochodzi także podczas karmienia piersią. Trądzik może zatem pojawić się nawet po kilku czy kilkunastu tygodniach od narodzin. Nieprawidłowa pielęgnacja skóry maluszka może dodatkowo potęgować problem.

Wykwity skórne mają postać krostek i grudek, które mogą tworzyć skupiska. Niekiedy są bardzo wypukłe i bolesne przy dotyku. Z pewnością sprawiają maluszkowi dyskomfort, a więc warto zrobić wszystko, by cera wrażliwa niemowlaka się zagoiła. 

Pielęgnacja skóry niemowlaka przy trądziku niemowlęcym

Pojawiającego się samoistnie trądziku niczym się nie leczy. Kluczowa jest właściwa pielęgnacja skóry. Ponadto trądzik niemowlęcy może ustąpić po zakończeniu karmienia piersią. Bywa, że tak się jednak nie dzieje, a wszelkie sposoby nie przynoszą maluszkowi ukojenia. Po kilku miesiącach bez poprawy warto zatem skonsultować się ze swoim pediatrą, który najpewniej wystawi skierowanie do specjalisty – dermatologa lub endokrynologa. 

Tymczasem warto zadbać o odpowiednią pielęgnację i przede wszystkim nie przegrzewać dziecka. Ubranka pierz w delikatnych środkach, przeznaczonych dla dzieci. Pamiętaj, że detergenty mogą dodatkowo podrażniać skórę dziecka i nasilać stany zapalne. Ponadto same ubranka powinny być wykonane z naturalnych, przewiewnych materiałów. 

Do mycia skóry należy natomiast stosować łagodne i delikatne kosmetyki. Buzia zawsze powinna być sucha i czysta. Trzeba także zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry. W tym celu sięgaj po emolienty, które zapobiegają utracie wody. Do kąpieli możesz dodać zmiękczający olejek ze słodkich migdałów, natomiast zmiany skórne smarować maścią z witaminą A. Sprawdzi się też maść cynkowa. Oba preparaty kupisz w aptece za kilka złotych. Pamiętaj jednak, aby stosować je miejscowo – tylko na uciążliwe wykwity.